تاریخ: سه شنبه ٣٠ فروردين ١٣٩٥ ساعت:

تکلیف توسعه فاز ٢ آزادگان شمالی و یادآوران روشن می شود

مدیرعامل شرکت متن با ابراز امیدواری نسبت به مشخص شدن تکلیف توسعه فاز2 میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران، گفت: درصورتی که با شرکتهای چینی به توافق نرسیم این میدانها در قالب قراردادهای IPC توسعه می یابند.

 عبدالرضا حاجی حسین نژاد، در گفتگو با خبرنگار شركت متن با اشاره به تحقق تولید 160 هزار بشکه‌ای از میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران، اظهارکرد: ظرفیت تولید میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران افزایش یافته است و آماده تولید هستیم.

تعیین تکلیف فاز 2 آزادگان شمالی و یادآوران در آینده نزدیک

وی درباره توسعه فاز 2 میدان آزادگان شمالی، گفت: امیدوارم تکلیف فاز 2 این میدان هرچه سریعتر مشخص شود، همان طور که قبلا هم اعلام شده چنانچه با شرکت  CNPCI‌برای توسعه این فاز به توافق نرسیم این میدان در قالب قراردادهای IPC توسعه می یابد.

مدیرعامل شرکت متن درباره توسعه فاز 2 میدان یادآوران با بیان این که بحثهای فنی مربوط به MDP نهایی شده است، اظهارکرد:  هم اکنون در حال مذاکره با شرکت ساینوپک برای اجرای فاز 2 هستیم.

وی با تاکید بر تعیین تکلیف هرچه سریع تر اجرای این فاز، ادامه داد: توسعه میدان یادآوران به دلیل مشترک بودن میدان و حجم بالای ذخایر آن برای شرکت نفت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

حسین نژاد با بیان این که توسعه فاز 2 میدان یادآوران در صورت توافق با شرکت ساینوپک چین به صورت بیع متقابل خواهد بود، گفت:  چنانچه با آنها به توافق نرسیم این پروژه در قالب قراردادهای IPC ‌توسعه خواهد یافت.

وی افزود: در فاز 2، تولید این میدان از 85 هزار بشکه در روز به 180 هزار بشکه افزایش می یابد. ضمن این که ظرفیت کارخانه فرآورش در حال حاضر 130 هزار بشکه است که برای افزایش 50 هزار بشکه ای در فاز 2 کار دشواری پیش روی پیمانکار نیست.

قرارداد محرمانه امضا نشده است

حاجی حسین نژاد درباره امضای قرارداد محرمانگی با شرکت فرانسوی توتال برای توسعه فاز 2 آزادگان جنوبی، گفت: براساس قرارداد با شرکت فرانسوی توتال، آن شرکت متعهد می شود تا اطلاعات فنی میدان را در اختیار شرکت دیگری قرار ندهد و این عمل به معنای امضای قرارداد محرمانه نیست.

وی درباره اجرای واحد فرآورشی فاز نخست میدان آزادگان جنوبی نیز تصریح کرد: تصمیم بر این است که اجرای این واحد به صورت مشارکت شرکتهای خارجی و داخلی باشد؛ منتها تامین مالی احتمالا از سوی شرکت نفت انجام می‌شود.

تولید 320 هزار بشکه‌ای از آزادگان جنوبی در نیمه نخست سال 97

مدیرعامل شرکت متن گفت: چنانچه منابع مالی برای توسعه آزادگان جنوبی تامین شود، امکان اتمام پروژه در نیمه نخست سال 97 و تولید 320 هزار بشکه‌ای از این میدان مشترک فراهم شود. ضمن این‌که در طول این مدت نیز به صورت تدریجی تولید از میدان فوق افزایش خواهد یافت.

تولید میدان یاران شمالی نیمه نخست امسال 

وی درباره توسعه میدان یاران شمالی نیز گفت: پیش بینی می‌شود در نیمه نخست امسال تولید از این میدان با ظرفیت 30 هزار بشکه در روز محقق شود.

تولید زودهنگام میدان آذر در نیمه دوم امسال 

حسین نژاد درباره طرح توسعه میدان آذر با اشاره به عقب بودن اجرای طرح از برنامه به دلیل مشکلات مالی، تصریح کرد: خوشبختانه پارسال 800 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی در اختیار این پروژه قرار گرفت، امیدواریم در نیمه دوم امسال تولید زودهنگام از میدان آذر به میزان 30 هزار بشکه در روز عملی شود.

فعالیت 39 دکل در غرب کارون

وی با اشاره به فعالیت 39 دکل در غرب کارون (میدانهای آزادگان جنوبی، یاران شمالی و جنوبی) در سال 94، تصریح کرد: چنانچه امسال فاز 2 میدان یادآوران و آزادگان شمالی تعیین تکلیف شود، تعداد دکلهای به کار گرفته شده در این میدان نیز به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

به گفته حاجی حسین‌نژاد پارسال شرکت ملی نفت ایران از منابع خود برای توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی و یاران جنوبی و نیز تلنبه خانه غرب کارون منابع لازم را اختصاص داده است.

وارد مدار شدن مخازن ذخیره سازی نفت گوره و امیدیه

وی درباره بهره برداری از مخازن ذخیره سازی استراتژیک نیز گفت: امسال مخازن بتونی ذخیره سازی گوره با ظرفیت چهار میلیون بشکه نفت خام و همچنین مخازن امیدیه با ظرفیت یک میلیون بشکه نفت در مدار قرار خواهد گرفت.

تعداد بازدید : 95

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: