تاریخ: سه شنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٧ ساعت:

طرح جمع آوری و تزریق گاز به میادین نفتی جنوب – تزریق گاز آغاجاری

اهداف طرح :

مخزن نفتی آغاجاری دارای ابعاد مخزنی 5/7 در 62 کیلومتر می باشد که 191 حلقه چاه های آن در سازنده های آسماری و بنگستان تکمیل شده که بعضی از آنها به دلیل تولید آب و گاز اضافی،هم اکنون تنها از 67 حلقه چاه بهره برداری و دو حلقه چاه دیگر در دست حفاری و تکمیل توسط اداره حفاری مناطق نفت خیز جنوب میباشد.نفت تولید شده از این میدان 8/9 میلیارد بشکه می باشد که با در نظر گرفتن عمر مخزن هم اکنون با دبی 130 هزار بشکه در روز تولید می نماید.

با توجه به اینکه این طرح شامل حفاری 19 حلقه چاه جدید تزریقی گاز و و 3 حلقه چاه تعمیری برای برای تزریق گاز می باشد. برای نیل به اهداف و تزریق 2 میلیارد فوت مکعب گاز در روز از فازهای 6،7،و8 میدان پارس جنوبی،ایستگاه تقویت فشار گاز با 7 ردیف توربوکمپرسور با توانEff.48%  احداث گردید این مهم می تواند سبب افزایش دبی تولیدی به 300 هزار بشکه در روز و نهایتاً تولید 2/1 میلیارد بشکه نفت خام از نفت درجا میدان گردد.

با توجه به محدودیت میزان گاز ارسالی به ایستگاه تزریق گاز آغاجاری روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز در روز در چاه ها تزریق میشود که این مهم در سال های 90و91سبب افزایش سطح تماس گاز ونفت (GOC ) در چاه های محدوده ایستگاه تزریق گاز آغاجاری گردیده است.

موقعیت جغرافیایی طرح :

میدان آغاجاری در امیدیه، در 90 کیلومتری جنوب شرقی اهواز واقع شده است.

فعالیتهای اجرایی طرح :

احداث ایستگاه تزریق گاز با 7ردیف توربو کمپرسور 25 مگاواتی شامل A,B,C,D,E,F,G که اولین ردیف در تاریخ 88/2/05 و آخرین ردیف در تاریخ 89/9/25 راه اندازی گردیده است.عملیات حفاری و تکمیل 19 حلقه چاه جدید جهت تزریق گاز و تعمیر 3 حلقه موجود،احداث خطوط لوله تزریق و تسهیلات سر چاهی و همچنین احداث جاده و سلر برای چاه های مذکور و احداث 8 کیلومتر خط هوایی برق فشار قوی و تأسیسات جانبی دیگر می باشد.

زمانهای کلیدی طرح :

تاریخ شروع طرح :                       1380/10/25

تاریخ پایان طرح :                         خرداد 1388

تعداد بازدید : 237

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: